Slovenskí potravinári opäť získali uznanie v inováciách a udržateľnosti

Bratislava 18. december 2023 – Potravinárska komora Slovenska úspešne ukončila 6. ročník súťaže o Cenu Potravinárskej Komory Slovenska (Cena PKS) na rok 2023. Tento ročník reflektoval neustále meniace sa spotrebiteľské trendy a dopyt po udržateľných riešeniach v potravinárskom odvetví. Napriek ťažkému obdobiu, ktoré výrazným spôsobom navýšilo vstupné náklady potravinárskym podnikom a ovplyvnilo spotrebiteľské správanie, priniesli potravinári pre svojich spotrebiteľov opäť zaujímavé inovácie. PKS okrem hodnotenia produktov udelila ocenenie aj za trvalú udržateľnosť.

„V čase vysokej inflácie potravín spotrebitelia pozerajú v prvom rade na cenu potravín a odkláňajú sa od prémiových výrobkov. Táto skutočnosť má spolu s vysokými vstupnými nákladmi výrobcov za následok zužovanie priestoru na inováciu potravín. Napriek tejto ťažkej situácií sme radi, že potravinári stále prinášajú spotrebiteľom zaujímavé výrobky,“ hovorí Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska. „V spoločnosti rezonuje aj požiadavka na udržateľnú výrobu potravín, pričom potravinárske spoločnosti k tejto téme pristupujú proaktívne zavádzaním opatrení, ktoré znižujú dopad potravinárskej výroby na životné prostredie“, dodáva Jana Venhartová.

V roku 2023 boli otvorené celkovo tri kategórie súťaže: Inovatívny výrobok, Trvalá udržateľnosť a Osobnosť potravinárstva. Komisia zložená z odborníkov v oblasti potravinárstva, z akademickej a vedeckej obce spomedzi prihlásených produktov vyberala tie, ktoré spĺňali náročné podmienky hodnotenia. Medzi kritériá hodnotenia patria spôsob spracovania potraviny s vysokou pridanou hodnotou, netradičná receptúra výrobku, neobvyklý spôsob spracovania vedúci k zlepšeniu úžitkových vlastností potraviny, obohatenie portfólia výrobkom s vylepšeným zložením z hľadiska cukru, tuku, či soli.

Výsledky 6. ročníka Ceny Potravinárskej komory Slovenska za rok 2023:

KATEGÓRIA: INOVATÍVNY VÝROBOK

Spoločnosť Arch caffe, s.r.o. získala najvyššie ocenenie v kategórii Inovatívny výrobok za svoje izotonické nealkoholické pivo NILIO Great Warrior.

Tento nový produkt je jedinečným spojením piva a izotického nápoja. Poskytuje tak športovcom a aktívnym ľuďom všetky potrebné živiny a minerály, ktoré potrebujú na regeneráciu po fyzickej námahe. NILIO Great Warrior je vyrobené z kvalitných surovín a neobsahuje žiadny cukor ani lepok. Je dostupné v dvoch príchutiach, grapefruit a citrón.

PENAM Slovakia, a.s., získala v kategórii Inovatívny výrobok 2. miesto za svoj kváskový chlieb s olivami, sušenými paradajkami a bazalkou.

Tento chlieb je vyrobený z tradičného kváskového cesta, ktoré je obohatené o olivy, sušené paradajky a bazalku. Chlieb má bohatú chuť a vôňu a je vhodný ako súčasť zdravého a vyváženého stravovania.

PENAM Slovakia, a.s., je slovenská pekáreň a mlyn, ktorá bola založená v roku 1992. Spoločnosť má svoje sídlo v Nitre a zamestnáva okolo 500 ľudí. PENAM Slovakia vyrába širokú škálu pekárenských a mlynských výrobkov, vrátane chleba, pečiva, koláčov, cestovín, múky a krmovín.

3. miesto vo vyššie zmieňovanej kategórii obsadila rada výrobkov Foie gras blok od spoločnosti Fairway club s.r.o.

Paštéta z výkrmovej kačacej pečene, delikátne korenená a jemne parfumovaná Armagnacom. Pomalé varenie garantuje zachovanie všetkých senzorických vlastností typických pre túto pochúťku.  Paštéta je vyrobená z výkrmovej pečene extra kvality.

Spoločnosť Fairway club s.r.o. vznikla v roku 2015. S prípravou projektu remeselnej konzervárne a výroby mäsových delikates z kategórie Fine foods začali v roku 2017. Cieľom projektu bolo priniesť na slovenský trh inovatívny výrobok typu Foie gras v senzorickej kvalite ako ju poznáme z frankofónnych oblastí kde je foie gras súčasťou kultúrneho a gastronomického dedičstva.

Šiesty ročník súťaže o Cenu Potravinárskej komory Slovenska sme uzatvorili udelením špeciálnych ocenení, víťazom v kategórií Trvalá udržateľnosť sa stala spoločnosť McCarter, a.s. za rad rastlinných nápojov BODY&FUTURE zostavených čisto z rastlinných surovín ako je sója, kokos, mandľa, ovos a ryža.

V kategórií Osobnosť potravinárstva nebola za rok 2023 udelená žiadna cena.

Viac informácií o súťaži nájdete tu: www.cenapks.sk

Potravinárska komora Slovenska je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií.

Hlavným poslaním Potravinárskej komory Slovenska je podpora rozvoja legislatívy, konkurencieschopnosti priemyslu, ochrana spotrebiteľa a životného prostredia, kvalita a bezpečnosť výrobkov, trvale udržateľný rozvoj a v neposlednom rade tiež zdravý životný štýl. Najdôležitejšou prioritou, ku ktorej smerujú všetky naše aktivity, je ochrana spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu, a to nielen v Slovenskej republike, ale v rámci celej Európskej únie.

Kontakt: Jana Venhartová, riaditeľka, venhartova@pks.sk, +421 903 468 149

Facebook
LinkedIn